Nadal in semifinale la Roma

0 273

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numarul unu mondial in clasamentul ATP al anului 2007, a reusit sa se califice in semifinalele Mastersului de la Roma, turneu dotat cu premii in valoare totala de 2,500,000 de euro, dupa ce a trecut in sferturi de sarbul Novak Djokovic, pe care l-a invins in doua seturi cu scorul 6-2, 6-3.

In urma acestui joc, spaniolul a reusit a 75-a victorie consecutiva pe zgura, egalandu-l la acest capitol pe fostul tenisman american John McEnroe.
Neinvins pe zgura de mai bine de un an, Nadal l-a depasit, mai greu decat o arata scorul, pe Novak Djokovic, al cincilea jucator al lumii, dupa o ora si 40 de minute de lupta apriga.