Ashleigh Barty a câștigat Turneul Campioanelor; Simona Halep a încheiat anul competițional...

Ashleigh Barty a câștigat Turneul Campioanelor; Simona Halep a încheiat anul competițional pe locul 4 mondial

0 183

Australianca Ashley Barty a câștigat Turneul Campioanelor la tenis, de la Shenzhen, China. La 23 de ani, Barty este prima tenismenă din ultimii cinci ani, de la Serena Williams încoace, care câștigă un titlu de Mare Șlem plus Turneul Campioanelor. În plus, ea va încheia anul pe prima poziție în clasamentul mondial. Meciul din finală, contra Elinei Svitolina a fost dominat de jucătoarea de la Antipozi, care și-a măcinat adversara, încet, dar sigur…Chiar dacă Svitolina a încercat în mai multe rânduri să revină și să contracareze calitățile și elanul proverbial al adversarei, nici un moment nu a fost îndoială, în privința învingătoarei. Barty, foarte precisă în tot ce a făcut, foarte insistentă și deteminată, a închis meciul destul de repede, cu 6-4, 6-3.

După acest turneu, a fost definitivat și clasamentul mondial de final de an. Astfel, Simona Halep termină anul pe locul 4 în clasamentul mondial.