Atletism : CS Transilvania Brașov, 18 medalii la Cupa Luceafărul!

0 254

Atleții Clubului Sportiv Transilvania Brașov au dominat concursul organizat în Poiana Brașov. Peste 100 de sportivi, categoria C1, C2 SI C3, copii de 9-13 ani, dar și mai mici, au luat startul la competiția organizată la nivel județean, de Asociația Județeană de Atletism, ajunsă la a treia ediție. Practic, cluburile de atletism din județ au trimis în concurs cel mai bine cotați atleți. Intr-o companie selectă, sportivii de la ACST, au reușit clasări pe podium și chiar o premieră: la oina, competiția a fost practic acaparată de micuții sportivi de la Transilvania, care au obținut locurile 1, 2, 3 și patru. Astfel, podiumul a fost ocupat de Dobrica Sara, Vrânceanu Briana, Moisiuc Rebeca Călina și Sasu Ducșoara. O altă premieră, de aur de aceasta dată, cu multiple clasări pe podium, a realizat-o Dobrica Sara, care a luat aurul la 50 de metri, 200 de metri, oină și săritura în lungime. Tot la fete, au obținut medalii și Șerban Ștefania, locul 3 la 200 de metri, Șerban Maria, locul 3 la săritura în lungime și locul 1 la oină. Băieții nu s-au lăsat mai prejos și au obținut la rândul lor, clasări pe podium. Timiș Eric Cristian a dominat practic concursul și o obținut aurul, la 60 si 200 de metri, argintul, la săritura în lungime și bronzul,la oină. Tot la oină au obținut clasificări pe podium, Mostovoi Matei, argint și Nica Ștefan bronz. Folea Matei a luat bronzul la săritura în lungime și argintul la 50 de metri.
,,Sunt foarte multumită de evoluția sportivilor pe care îi antrenez. Mulți dintre ei sunt mici, sub categoria de vârstă, însă s-au bătut de la egal la egal cu adversarii lor mai mari. Mai mult, rezultate excelente au obținut și micuții atleți, care se antrenează la noi numai de o lună- două, ceea ce spune multe despre talentul lor. Am avut, ca și club, cei mai mulți atleți pe podium, lucru care ne onorează și ne determină să continuăm antrenamentele la fel de serios cum am făcut-o și până acum”, a declarat antrenoarea atelților de la Clubul Sportiv Transilvania Brașov, Adriana Mirea.
La finalul competiției, copiii au primit diplome, medalii și cadouri din partea organizatorilor.