Vremuri grele : România – Irlanda de Nord 1-1 ; ,,tricolorii”, incapabili...

Vremuri grele : România – Irlanda de Nord 1-1 ; ,,tricolorii”, incapabili să câștige, după ce au jucat mult timp în superioritate numerică!

1 262

În primul meci din noua ediție a Ligii Națiunilor la fotbal, echipa României nu a reușit să treacă, la București, de Irlanda de Nord…Cu o garnitură de start ofensivă, România a controlat partida într-o manieră autoritară. George Pușcaș a deschis scorul în minutul 25, după o fază fixă. A contat și eliminarea lui Josh Magennis din minutul 39, pentru cumul de cartonașe galbene. După pauză, România a irosit o sumedenie de ocazii. Pușcaș, Alibec și Stanciu n-au reușit să-l învingă pe portarul Peacock-Farrell, care a făcut un meci excelent. Pe de altă parte, gazonul execrabil a fost o piedică în calea unor jucători tehnici și a favorizat elanul, caracteristic echipelor britanice…

S-a terminat 1-1, la debutul lui Mirel Rădoi în funcția de antrenor principal. Echipa noastră continuă astfel vechile metehne, vechile sincope, care i-au scos din minți pe suporteri, ani de-a rândul…Se anunță vremuri grele, complicate, pentru că vor urma meciuri dificile, pentru calificarea la EURO…

În celălalt meci al grupei din Liga Națiunilor, Austria a învins Norvegia, scor 2-1. Luni, România înfruntă Austria, în deplasare.

România: Tătărușanu – Hanca (Nedelcearu 86), Chiricheș-cpt., Toșca, Bancu – Maxim, Cicâldău (Nistor 74), Stanciu – Hagi (Crețu 56) – Pușcaș, Alibec. Selecționer: Mirel Rădoi

Irlanda de Nord: Peacock – Farrell – McNair, Cathcart, Ballard – Dallas, Davis-cpt., Evans (Lafferty 77), Lewis – , Saville – Washington (Whyte 65).  Selecționer: Ian Baraclough