Universitatea Craiova s-a calificat în Conference League la fotbal

0 65

Universitatea Craiova s-a calificat în Conference League la fotbal, după ce a trecut de Universitatea Cluj cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare. Duminică seara, pe Stadionul ”Ion Oblemenco”, în barajul pentru accederea în competiția europeană, scorul a fost egal după cele 90 de minute regulamentare, 0-0, şi după prelungiri, 1-1. Finalul prelungirilor a fost unul dramatic cu ambele echipe marcând după minutul 120, prin Lyes Houri respectiv Dan Nistor, ambii din penalty. Portarul gazdelor, Laurenţiu Popescu, a fost eroul serii, apărând şuturile lui Dan Nistor şi Filip Ilie, la penalty-uri, după ce clujenii au fost în avantaj, goalkeeper-ul Edvinas Gertmonas apărând lovitura lui Raul Silva. În sezonul viitor al cupelor europene FCSB va reprezenta România în Champions League, Corvinul Hunedoara va evolua în Europa League, în timp ce CFR Cluj şi Universitatea Craiova  vor juca în Conference League.