Turneul de tenis de la Indian Wells – Sorana Cîrstea calificare meritoasă...

Turneul de tenis de la Indian Wells – Sorana Cîrstea calificare meritoasă în sferturi!

0 192

​Sorana Cîrstea, în prezent pe locul 83 WTA, s-a calificat în sferturile de la Indian Wells, fază a competiției unde va da peste lidera mondială, poloneza Iga Swiatek. Sorana Cîrstea a eliminat-o pe Caroline Garcia în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 7-5. Partida a durat două ore și 23 de minute
Sportiva noastră a ajuns printre cele mai bune opt sportive de la Indian Wells după victoria cu franțuzoaica Caroline Garcia (a cincea favorită și câștigătoarea ultimei ediții de la Turneul Campioanelor).
Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard, iar pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători.
Pentru calificarea în sferturile de la Indian Wells, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de 184.465 de dolari şi 215 puncte în ierarhia WTA de simplu.
Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.

Date importante
* Este prima victorie a Soranei cu franțuzoaica, după două înfrângeri consecutive.
* Cîrstea a ajuns în premieră în sferturi la Indian Wells, turneu de categorie WTA 1000.
* Prima dată când sportiva noastră trecea de o jucătoare din TOP 5 WTA se întâmpla în 2017, la Beijing, atunci când o învingea pe Karolina Pliskova.
* În sferturile de la Indian Wells, Sorana Cîrstea va da peste Iga Swiatek, lidera mondială. Poloneza a trecut, scor 6-3, 6-1, de Emma Răducanu în optimi. Meciul a durat o oră și 25 de minute.
* Sorana Cîrstea a mai întâlnit-o o singură dată în circuitul WTA pe Iga Swiatek: la Australian Open, ediția din 2022. Atunci, poloneza s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-3. (V.T.)