Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Madrid și va...

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Madrid și va rămâne pe primul loc mondial și după această competiție!

0 262

Simona Halep a învins-o, miercuri, pe Kristyna Pliskova (94 WTA), în partida din optimile de finală ale turneului de tenis de la Madrid. Deţinătoarea trofeului, adjudecat anul trecut, este prima jucătoare calificată în sferturile de finală de la Mutua Madrid Open 2018. Halep a încheiat conturile cu Pliskova după o oră şi 15 minute. Jucătoarea noastră a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat fără istoric, cu 6-1, după doar 28 de minute.
Actul secund a fost mult mai echilibrat, Kristyna Pliskova a servit mai bine și chiar a condus, cu 4-3. Halep a egalat la 4, iar prima minge de break a româncei în setul secund, a venit în game-ul nouă, după o dublă greşeală a adversarei. Apoi, Halep a fructificat mingea următoare, încheind setul pe serviciul său, cu 6-4.
Principala favorită a competiţiei s-a calificat pentru a patra oară în carieră în această fază a competiţiei şi și-a aflat viitoarea adversară, nimeni alta decât sora celei pe care a eliminat-o în optimi, Karolina Pliskova (6 WTA).
Halep şi-a asigurat un cec de 149.390 euro şi 215 puncte WTA. Victoria Simonei Halep a fost întregită de o veste foarte bună, legată de menținerea jucătoarei noastre pe primul loc mondial. Aceasta, deoarece Caroline Wozniacki (2 WTA), a pierdut în optimile turneului de la Madrid, 2-6, 2-6, cu olandeza Kiki Bertens.
Sportiva din Danemarca nu-i mai poate da astfel emoţii Simonei Halep, pierzând orice şansă de a o mai detrona la acest turneu pe jucătoarea noastră.
Anul trecut, daneza a fost eliminată încă din turul doi. Simona Halep a câştigat ultimele două ediţii ale competiţiei din capitala Spaniei, astfel că avea de apărat puncte preţioase, însă după ce Bertens a eliminat-o pe principala sa urmăritoare iese pe plus după acest turneu. Noul clasament WTA va fi dat publicităţii luni, 14 mai.