Simona Halep s-a calificat în semifinale la Stuttgart (WTA)

0 594

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 731.000 de dolari, vineri, după ce a învins-o pe italianca Sara Errani în două seturi, cu 6-4, 6-4.

Halep, cap de serie nr. 2 la Stuttgart, dar principala favorită după eliminarea rusoaicei Maria Șarapova, s-a impus după o oră și 21 de minute, la capătul unui meci neobișnuit în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul în doar patru ghemuri, restul de 17 fiind break-uri.

Simona, care de luni va reveni pe locul doi în ierarhia WTA, în dauna Mariei Șarapova, a început bine jocul, a condus cu 1-0, iar apoi au urmat nouă break-uri consecutive, românca adjudecându-și primul set cu 6-4, în 39 de minute.

Errani a început setul al doilea cu break, dar Halep a egalat, numărul ghemurilor câștigate pe serviciul adversarei ajungând la 11 consecutiv. Halep a preluat apoi conducerea cu 2-1, italianca a întors scorul (2-3), dar Halep a revenit imediat și a a luat trei ghemuri la rând, ajungând la 5-3. Errani a salvat o minge de meci la 5-3 pentru Simona, a redus din diferență (un nou break), dar Halep a încheiat conturile (evident cu un break), cu 6-4, după ce italianca a mai salvat două mingi de meci, dar și Simona a evitat un 5-5.

Halep a reușit 27 de lovituri câștigătoare, față de 15 ale adversarei, dar a și comis mai multe erori neforțate (21-16).

Cele două jucătoare au avut procentaje modeste la punctele făcute din serviciu, 39%-35% pentru Simona la primul, și 43%-11% la cel de-al doilea (un singur punct reușit de Errani din nouă pe al doilea serviciu). Halep a salvat o singură minge de break din 8 (12%), iar Errani 6 din 15 (40%).

Simona Halep o conduce acum pe Errani (27 ani, 15 WTA) la meciurile directe cu 2-1, după ce italianca a învins în 2013 la Miami, cu 6-1, 6-0 în turul al treilea, iar românca s-a impus anul trecut, la Doha, cu 6-2, 6-0 în sferturile de finală.

Constănțeanca și-a asigurat un cec de 28.601 euro și 185 puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe învingătoarea dintre Caroline Wozniacki (Danemarca/N. 4) și Carla Suarez Navarro (Spania/N. 8).

* Caroline Wozniacki, adversara Simonei Halep în semifinale la Stuttgart (WTA)

Halep le-a învins recent pe amândouă, pe Suarez în sferturi la Indian Wells, cu 5-7, 6-1, 6-1 (5-4 la general pentru româncă), iar pe Wozniacki la Dubai, cu 2-6, 6-1, 6-1 în semifinale (2-1 pentru jucătoarea noastră la general).