SCM Craiova a câștigat Cupa EHF la handbal feminin!

0 252

SCM Craiova – Vipers Kristiansand 30-25 (19-12)
Moment excelent pentru handbalul românesc : SCM Craiova a triumfat în Cupa EHF la handbal feminin ! După ce a pierdut în deplasare, în prima manșă, cu 22-26, oltencele s-au revanșat în meciul retur…Împinsă de la spate de suporterii săi fantastici, oltencele au impus din start un ritm nebun, cu 2-0 (min. 3), 3-1 (min. 4) şi 7-4 (min. 9). Ana Maria Ţicu şi Zeljka Nikolic au fost de neoprit în atac, Dumanska a făcut minuni în poartă. Craiovencelor nu le-a trebuit prea mult să citească jocul de atac al nordicelor, axat pe stângacea Sulland, iar scorul a tot căpătat proporţii. S-a ajuns astfel la un uluitor 19-12 la pauză. Craiova a început la fel de tare şi partea secundă, iar în morişca finalizării au intrat şi Pricopi, şi Forianu, şi Elisei Ardean. S-a ajuns astfel la un ecart maximum de 9 goluri, 23-14 (min. 36). Galop de sănătate? Nicidecum atunci când a în faţă o echipă nordică.
Risipa de energie a început să se resimtă în jocul Craiovei, iar diferenţa a început să se topească văzând cu ochii. Ezitările din atac le-au oferit mingi uşoare norvegiencelor, iar ”Viperele” au muşcat letal. În minutul 53, la 29-24, oaspetele au avut şansa de a intra în diferenţă de patru goluri (cu avantaj pentru ele, pentru că înscriseseră deja mai multe goluri în deplasare), dar Dumanska a scos în situaţie de unu la unu la o pătrundere din extremă.
Tot Dumanska a fost senzaţională în ultimul minut, la 30-25, când Kristiansand a recuperat o minge bâlbâită în atac de gazde şi s-a lansat pe contră. Două şuturi parate de ”Îngerul păzitor al Craiovei”, unul de la distanţă şi al doilea de pe semicerc, în situaţie de unu la unu, au aruncat sala în aer! Ultimele secunde au fost efectiv nebune, cu emoţii şi temeri, dar Craiova a reuşit să-şi conserve avantajul de cinci goluri care i-a adus Cupa!
SCM Craiova : Dumanska, Stanciu – Ţicu 11, Klikovac 5, Nikolic 5, Florianu 4, Ardean 2, Pricopi 2, Trifunovic 1, Lung, Popescu, Rădoi, Şelaru, Stoican, Vizitiu, Tudor.