România a câştigat medalia de bronz la Balcaniada de volei pentru cadete;...

România a câştigat medalia de bronz la Balcaniada de volei pentru cadete; braşoveanca Sorina Miclăuş a fost titulară

0 377

La Complexul Sportiv de la Izvorani s-au disputat meciurile Balcaniadei de volei pentru cadete (jucătoare născute în 1998-1999 și mai tinere). Echipa României a obţinut medalia de bronz a campetiţiei, câştigând finala mică a întrecerilor În grupa preliminară a campetiţiei, echipa noastră a dispus cu 3-0 în toate partidele, trecând fără drept de apel de reprezentativele Macedoniei Muntenegrului şi Moldovei. În urma acestor rezultate, România a disputat una din semifinale, în compania Serbiei, clasată pe locul secund în cealaltă grupă. Serbia s-a impus cu 3-0 şi ulterior, a câştigat competiţia. Echipa României a jucat apoi pentru medaliile de bronz, în compania Muntenegrului. Formaţia noastră, antrenată de Ciprian Dîrnescu şi Nicoleta Iatan, a câştigat clar, cu 3-0 şi a ocupat ultima treaptă a podiumului de premiere, intrând în posesia medaliilor de bronz. Din echipa noastră a făcut parte şi Sorina Miclăuş una din marile speranţe ale voleiului feminin din România, legitimată la ASC Bravol Braşov. Lotul echipei României : Bianca-Aurora Paşca, Natalia, Alexandra Molnar, Elizabet-Lenke Varga, Cristina-Alexandra Apostol, Diana-Andreea Ariton, Larisa Vasilică, Rodica Buterez, Timea Lovasz, Adriana-Maria Matei, Sorina Miclăuș (1,78 m, născută 1999, ASC Bravol Brașov), Roxana-Mariana Tucmeanu.