Premieră în România : meciul Sepsi – Craiova 1948 a fost suspendat...

Premieră în România : meciul Sepsi – Craiova 1948 a fost suspendat din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor

1 143

Meciul Sepsi Sf. Gheorghe – FCU Craiova, din cadrul etapei a 23-a a Superligii Naționale de fotbal, a fost întrerupt în minutul 25, din cauza scandărilor xenofobe ale spectatorilor. Inițial, arbitrul Chivulete a oprit partida, iar la stația de amplificare a fost anunțat publicul să nu mai scandeze acele cuvinte. Apoi, jucătorii și arbitrii au intrat la vestiare, au revenit pe teren peste 10 minute, dar scandările au continuat. Ca atare, conform regulamentului, arbitrul Andrei Chivulete a suspendat partida, la scorul 0-0.
Scandările xenofobe au venit dinspre ambele galerii. Suporterii lui FCU au strigat „Afară, afară, cu ungurii din țară”. Spectatorii echipei gazdă au răspuns cu aceeași monedă.
Este pentru prima dată în România, când se oprește și chiar se suspendă un meci, din cauza scandărilor xenofobe sau rasiste.
Cazul va fi decis de Comisia de Disciplină din cadrul FRF pe baza raportului întocmit de arbitru și de observatorul partidei, Octavian Goga.