Patricia Țig și Sorana Cîrstea continuă la US Open

0 277

Patricia Țig (loc 86 WTA, foto) a reușit prima ei victorie pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem, după ce a învins-o cu scorul de 6-1, 6-0, pe japoneza Kurumi Nara. Partida a contat pentru turul 1 la US Open și a durat fix 60 de minute. În turul secund, Patricia Țig o va întâlni pe Donna Vekic, care a trecut de Kristyna Pliskova, scor 3-6, 7-6, 6-4.

România continuă la Flushing Meadows cu două reprezentante, Sorana Cirstea fiind a doua jucatoare.

Celelalte jucătoare din România, Mihaela Buzărnescu și Irina Begu au fost eliminate încă de la primele lor meciuri disputate la New York. Irina Begu, locul 70 WTA, a fost învinsă de favorita 6, sportiva cehă Petra Kvitova, cu scorul de 6-3, 6-2, după 63 de minute de joc. Mihaela Buzărnescu a fost eliminată de americanca Sloane Stephens, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 26, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 16 minute.

US Open, are loc între 31 august şi 13 septembrie, la New York.