Boxul braşovean mai sclipeşte, din când în când, prin câte o medalie, care aduce, palid, aminte de vremurile de altădată ale acestui sport…Performanţa aparţine boxerului Marius Chelărescu, legitimat la CSM Braşov (antrenor Gheorghe Florea). Acesta, a câştigat medalia de bronz la campionatele naţionale pentru categoria ,,tineret” (75 kg), care s-au desfăşurat la Călăraşi. La această categorie au fost prezenţi 12 pugilişti.Sportivul braşovean a pierdut în semifinale, în faţa sportivului Adrian Ivanov (Bacău), cel care avea să-şi adjudece titlul naţional. Marius Chelărescu a fost vicecampion naţional de juniori şi este nominalizat, din 2013, în lotul olimpic de tineret.

Următoarea competiţie pugilistică va fi Campionatul Naţionale de box pentru cadeţi, care se va desfăşura luna viitoare la Craiova şi unde CSM Braşov va fi reprezentat de Alexandru Iordache (56 kg.)