Iarna cu gust de primavara

0 354

Dinamo Bucuresti echipa pregatita de tehnicianul Mircea Rednic, a reusit calificarea in 16-imile Cupei UEFA la fotbal, dupa ce s-a impus miercuri seara, cu scorul de 2-1 (1-1) in fata formatiei de prima liga germana, Bayern Leverkusen.

Meciul a contat pentru etapa a patra a Grupei B, si s-a disputat pe terenul din Soseaua Stefan cel Mare in fata a aproximativ 12.000 de suporteri, care au stiut sa isi incurajeze echipa exemplar pe toata perioada disputarii partidei.
Nemtii au fost cei care au deschis scorul in minutul 19 prin Barbarez, care a reusit sa trimita in poarta lui Gaev, printr-o lovitura de cap din careul de 16 m. Incepand cu minutul imediat urmator, „cainii rosii”, au inceput sa isi arate coltii ascutiti si au reusit sa muste de doua ori prin golgheterul formatiei Claudiu Niculescu, in minutele 36 si 75, aruncand pur si simplu stadionul in aer.
Dinamo prinde astfel primavara europeana dupa o pauza de 16 ani. In ultima etapa a grupelor, pe 14 decembrie, Dinamo va intalni pe Tottenham, la Londra, iar Leverkusen pe Besiktas, echipa lui Rednic, luptandu-se chiar pentru sefia grupei.