Hocheiștii de la Corona Brașov joacă astăzi cu medaliile de aur ale...

Hocheiștii de la Corona Brașov joacă astăzi cu medaliile de aur ale Campionatului Național pe masă

0 39

Victorie pentru Corona Brașov în primul meci al finalei Campionatului Național de hochei. Brașovenii s-au impus cu 3-2, cu Sport Club Miercurea Ciuc, în orașul harghitean și conduc cu 1-0 finala. Brașovenii au primit gol în startul partidei după reușita lui Evgheni Skachkov. Replica Coronei a venit în repriza secundă, dominată autoritar de elevii lui Dave MacQueen. Balasz Gajdo a egalat cu o reluare din apropiere, Daniel Koger a punctat pentru 2-1, cu un gol în inferioritate iar mai apoi Jared Van Wormer a fructificat un moment de superioritate cu o reluare spectaculoasă.  Repriza a treia a adus doar golul de 3-2, marcat de Levin pentru ciucani, însă finalul a fost dominat tactic de brașoveni care s-au apărat excelent. Cu 1-0 la general, brașovenii revin pe teren propriu pentru meciul doi al finale, care se va disputa miercuri, cu medaliile de aur pe masă. Cu un succes în partida de miercuri seară de la ora 20.00, Corona Brașov ar cuceri un nou titlu de campioană și ar putea închide perfect sezonul 2023-2024, prin adjudecarea tuturor trofeelor puse în joc…