Fotbal : Finlanda – România 1-3, la tineret; debut favorabil a lui...

Fotbal : Finlanda – România 1-3, la tineret; debut favorabil a lui Adrian Mutu, pe banca tehnică

0 295

Adrian Mutu a debutat cu un succes pe banca României U21, într-o partidă, dinsputată la Turku, Finalnda, în preliminariile europeanului din 2021 : Finlanda – România 1-3. Darius Olaru, Valentin Mihăilă și Andrei Ciobanu au fost autorii golurilor echipei noastre, în care s-a remarcat și portarul Vlad, cu intervenții excelente.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 21, după o cursă personală pornită de la centrul terenului. Gazdele au egalat rapid, prin Soisalo, care l-a pierdut pe drum pe Boboc și l-a învins pe Vlad. Valentin Mihăilă a dus scorul la 2-1, în minutul 57, după un lob superb. Gazdele n-au mai avut puterea să egaleze din nou, Andrei Vlad fiind în continuare la post. În minutul 84, Andrei Ciobanu a risipit orice emoție, înscriind cu o execuție splendidă, la colțul lung.

S-a terminat 3-1 pentru România U21, care se apropie la trei puncte de liderul grupei, Danemarca U21. Nordicii au egalat la ultima fază în fața Ucrainei, pe teren propriu, iar meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Mai sunt patru etape de jucat, iată care este situația din grupă: 1. Danemarca 16 p, 2. România 13, 3. Finlanda 7p.

România: Vlad – Haruț, Pașcanu (Drăgușin 89), Ghiță, Boboc – Olaru (Itu 60), Marius Marin, Ciobanu – Man, Ganea (Costache 53), Mihăilă (Mățan 89).