EURO 2024 a debutat la scor : Germania- Scoția 5-1

0 118

S-a dat startul competiției supreme a fotbalului european, la nivelul echipelor naționale : EURO 2024. Competiția din Germania a debutat cu un scor mare, realizat chiar de gazdele turneului. Germania, după câteva ediții în care nu a rupt gura târgului, s-a impus detașat în fața Scoției : 5-1!
Astfel, Germania devine prima națională care câștigă de opt ori meciul de debut la un Campionat European. Franța ocupă poziția secundă în acest clasament, cu șase victorii în meciurile de debut de la un Campionat European. În cele opt ediții când a câștigat meciul de debut, Germania a cucerit trofeul de trei ori, în 1972, 1980 și 1996.
Florian Wirtz, în minutul 11, Jamal Musiala, în minutul 19, Kai Havertz, în minutul 45+1, din penalty, Niclas Fullkrug, în minutul 68, și Emre Can, în minutul 90+3, au punctat pentru Germania. Scoțienii, care au rămas în inferioritate numerică din minutul 44 (eliminare Ryan Porteous), au marcat în minutul 87, când Antonio Rudiger a înscris în propria poartă.
În acest fel, Germania a pornit în forță și se anunță ca o favorită a competiției.
Sâmbătă, 15 iunie, EURO 2024 programează meciurile :
Ungaria – Elveția (ora 16,00), Spania – Croația (ora 19,00) și Italia – Albania (ora 22,00). România va intra în scenă luni, 17 iunie, în meciul cu Ucraina (ora 16,00).