CFR Cluj va juca în UEFA Conference League

0 146

Două prim divizionare de fotbal, FC U Craiova 1948 şi FC Voluntari, au susţinut un joc de baraj, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova, miza fiind participarea în cea de-a treia competiție continentală. Partida a fost câștigată de FC U Craiova 1948, cu scorul de 5-4, după executarea loviturilor de la 11 metri. Învingătoarea din această partidă s-a confruntat, mai departe, pentru un loc în ediția viitoare a UEFA Conference League. Craiovenii au evoluat împotriva fostei campioane, CFR Cluj, clasată pe locul al 3-lea în Super Ligă. Meciul s-a disputat joi, 1 iunie, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, unde gazdele s-au impus cu 0-0 și 1-0 după prelungiri, prin golul marcat de fundașul croat Denis Kolinger, în minutul 97.

Echipa învingătoare, CFR Cluj, și-a asigura astfel prezența în preliminariile UEFA Conference League.