Irina Begu a părăsit turneul de la Wimbledon, dar rămâne cu cea mai bună performanţă personală de până acum, calificarea în turul al treilea. Jucătoarea noastră nu a reusit surpriza astăzi,in meciul cu Maria Şarapova, care s-a impus, cu 6-4, 6-3, dupa ceva mai bine de o ora de joc. Primul set s-a desfăşurat, totuşi, sub semnul echilibrului, cele două jucătoare jucând un tenis frumos. Un singur break a făcut diferenţa, reuşit de Şarapova la 4-5, după ce Begu ratase o şansă de cinci egal. Pierderea primului set şi-a pus amprenta asupra jocului Irinei , astfel încât aceasta a căzut în setul al doilea. Şarapova s-a distanţat rapid la 5-0, cu două break-uri în faţă, după care a Begu a avut o tresărire de orgoliu: trei game-uri la rând, printre care şi un break din cele două pierdute, iar scorul a devenit 3-5.Experienţa superioară la nivel înalt, i-a permis însă Mariei Şarapova să închidă meciul pe propriul serviciu şi să avanseze în optimile de finală. Astfel, România ramâne doar cu Monica Niculescu în competiţia de simplu. Aceasta va juca mâine împotriva Krystinei Pliskova.