Baschet masculin : Corona Brașov – SCM Timișoara 74-68

1 104

Baschetbaliștii de la Corona Brașov au câștigat meciul cu SCM Timișoara, din Liga Națională de Baschet Masculin, scor 74 -68. Brașovenii au avut un start de meci bun și după primele două sferturi aveau avantaj pe tabela de 9 puncte, 38-29. Oaspeții au controlat sfertul al treilea și înaintea ultimelor 10 minute erau în avantaj minim pe tabelă. Finalul de meci le-a aparținut însă brașovenilor care au reușit o serie de 14 puncte consecutive, iar mai apoi au gestionat bine ultimele secvențe ale partidei. Pentru elevii lui Ionuț Bîscoveanu, Brandon Anderson a fost aproape de un triple-double, cu 13 puncte, 8 recuperări și 9 pase decisive. Cu 7 victorii în 11 partide braşovenii au urcat pe locul 3 în clasamentul grupei A și sunt aproape de realizarea obiectivului de calificare în primele 10 echipe din campionat. În runda următoare, Corona Brașov va evolua în deplasare cu Dinamo București.