Baschet feminin : Olimpia CSU Brașov, prima victorie

0 141

În Liga Națională de baschet feminin, Olimpia CSU Brașov a reușit prima victorie din acest sezon, după ce s-a  impus în deplasare contra CSM Tg Mureș, scor 79-72, pe sferturi 20-18, 21-21, 18-12, 20-21. După două sferturi echilibrate, elevele lui Dan Calancea au avut momente foarte bune de joc și s-au desprins pe tabelă după un parțial de 17-2 până la startul sfertului 4. Gazdele au strâns diferența în final de meci dar Olimpia a rezistat și a bifat primul succes din sezon.  Revenită după o accidentare Biljana Pesovic a încheiat cu 27 de puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive iar Alexia Duba a avut 17 puncte și 9 recuperări. Brașovencele au avut o rotație foarte scurtă cu 7 jucătoare echipa fiind apăsată de probleme financiare mari ce au dus deja la plecarea unor jucătoare importante. De pe locul 7 în clasamentul din Liga Națională Olimpia CSU Brașov întâlnește în etapa viitoare CS Universitatea Cluj Napoca, în 23 decembrie, pe teren propriu.