Așchia chiar nu sare departe : Vlad Covaliu a câştigat titlul mondial...

Așchia chiar nu sare departe : Vlad Covaliu a câştigat titlul mondial al juniorilor la sabie masculin

1 91

Fiul brașoveanului Mihai Covaliu, actualul președinte al Comitetului Olimpic Sportiv Român, Vlad Covaliu, își urmează tată în sport….Vlad a câştigat la Riyad, în Arabia Saudită, titlul mondial al juniorilor la sabie

Vlad Covaliu a intrat direct pe tablou principal al concursului, unde a obţinut şapte victorii consecutive. În sferturi, Vlad a dispus de americanul Cody Walter Ji, în semifinale l-a întrecut categoric pe spaniolul Santiago Madrigal, pentru ca în finală să dispună la limită, 15-14, de sportivul rus Pavel Graudyn.

Este prima medalie câştigată de delegaţia României la ediţia 2024 a Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi juniori.