Arbitrul român Ovidiu Hațegan, moment de stăpânire excepțional : la pauza meciului...

Arbitrul român Ovidiu Hațegan, moment de stăpânire excepțional : la pauza meciului Germania – Olanda a aflat că-i murise mama, dar a terminat meciul arbitrând impecabil!

0 156

Arbitrul român Ovidiu Haţegan, prezent la centru, la meciul serii de luni din Nations League, Germania – Olanda, scor 2-2, a fost protagonistul unei întâmplări dincolo de sport, o întâmplare de viață, pentru care cuvântul ,,respect”ar fi mult prea sărac…Hațegan a dovedit că-și iubește a doua meserie, cea de arbitru, după prima ocupație, medicina! În cel mai nepotrivit moment, prezent fiind la un meci de multe stele, medicul din Arad, a primit un mesaj pe telefon, care-l anunța că mama lui a decedat! Ovidiu Hațegan a citit mesajul la pauza meciului, dar a reușit să-și stăpânească emoțiile în mod impecabil, după care a fost nevoit să reintre pe teren, pentru repriza secundă a partidei. Chiar dacă era răvășit de veste, Hațegan a reușit să se stăpânească și să se concentreze asupra partidei, ducând meciul la bun sfârșit, cu calificativul maxim! La final însă, după ce a fluierat sfârșitul partidei, a cedat și a izbucnit în plâns…A fost consolat de unul din fotbaliștii Olandei, Virgil van Dijk, care a declarat jurnaliștilor : ,,Avea lacrimi în ochi pentru că tocmai aflase că i-a murit mama. I-am spus că a arbitrat foarte bine, i-am spus să fie puternic şi să meargă mai departe. E ceva mărunt ce am făcut, dar sper să-l fi ajutat”.
Hațegan ar putea primi la finalul acestui an, nicidecum titlul de cel mai bun arbitru român, ci un titlu pentru felul în care își iubește a doua meserie, de care ar fi fost mândră și mama lui…