Medalie de bronz pentru Corian Caprioru

0 204

Sportiva romana Corina Caprioriu a cucerit medalia de bronz in limitele categoriei 57 kg, la Campionatele Europene de judo de la Istanbul, dupa ce a invins-o in meciul decisiv pe italianca Giulia Quintavalle.

Caprioriu, campioana europeana din 2010, s-a impus prin waza ari in fata italiencei, care este campioana olimpica la Beijing, in 2008.

Corina Caprioriu a castigat prin ippon primele doua meciuri, cu Liraz Ben Melech (Israel), in turul secund, si cu Viola Waechter (Germania), in sferturi, iar in semifinale a fost intrecuta prin yuko de austriaca Sabrina Filzmoser.

Alina Dumitru a cucerit joi medalia de aur la categoria 48 kg la Campionatele Europene de judo de la Istanbul, dupa ce a invins-o în finala pe unguroaica Eva Csernoviczki, prin yuko.