Brasovencele invinse la Zalau

0 243

Echipa de handbal feminin Corona Brasov a pierdut partida disputata in deplasarea de la Zalau, in fata Handbal Clubului din localitate, cu scorul de 24-18, intr-un meci contand  pentru etapa a XIV-a a Ligii Nationale de handbal feminin. Derby-ul etapei a fost transat de HC Zalau, care a trecut de Corona Brasov destul de clar, in ciuda faptului ca toata lumea anticipa un meci pe muchie de cutit. Debutul a fost echilibrat, iar in primul sfert de ora s-au marcat doar 6 goluri, catre 3 de fiecare echipa, insa. Zalaul a ratat inclusiv doua aruncari de la 7 metri in tot acest timp. Ocaziile s-au razbunat, insa doar pentru moment. Corona s-a desprins la doua goluri in trei randuri, ultima oara 9-7 in minutul 27, dar Zalaul a avut un final de repriza perfect, in care a punctat de 4 ori si a intrat la cabine cu un avantaj de doua lungimi.La reluare, gazdele au fost mult mai eficiente. Zalaul a transat partida inca din primele 10 minute ale partii secunde (17-11), insa finalul a fost unul trist pentru Gheorghe Tadici, care a pierdut-o pe Crina Pintea, accidentata la genunchi. Cu cele doua puncte in buzunar, Zalaul ramane aproape de podium, fiind la doua lungimi de "U" Jolidon Cluj, dar are un meci mai putin disputat, in timp ce Corona coboara o pozitie si ramane cu 12 puncte. In etapa a XV-a a Ligii Nationale, elevele pregatite de Mariana Tarca, vor intalini in deplasare la Ramnicu Valcea campioana Oltchim.