Steaua a pierdut pe terenul ultimei clasate

0 196

Steaua Bucuresti echipa pregatita de tehnicianul italian Massimo Pedrazzini, a pierdut cu scorul de 2-1 (1-1) meciul jucat in deplasare in compania ultimei clasate din Liga I, U Cluj, intr-o partida disputata in etapa a XII-a a Ligii I.
Golul „ros-albastrilor” a fost marcat de Banel Nicolita in minutul 21, care a reusit sa reia in poarta clujenilor o centrare a lui Victoras Iacob. Golul egalizator a venit in minutul 35, de Nemanja Jovanovic care a gasit drumul spre poarta stelistilor cu o bijuterie de executie, foarfeca pe spate din coltul careului mic, cu care l-a invins pe Zapata si a aruncat tribunele in aer. Golul victoriei clujene a venit in minutul 84 atunci cand Goga, a dat lovitura de gratie, cu un lob peste Zapata, dupa ce inainte cu cateva secunde columbianul salvase din fata lui Nemanja Jovanovic. Fluierul final a consemnat un 2-1 identic cu cel din toamna lui 1995, ultima victorie a lui „U” impotriva Stelei in campionat.
Universitatea Cluj: 33. Szolomajer – 17. Suller, 3. Iodi, 30. Park, 24. M. Jovanovici – 25.Olah, 22. Haciatrian, 15. A. Muresan (21. Bolohan min. 46), 20. A. Savu (8. R. Sabo min. 37, 19. G. Coman min. 82) – 10. Goga, 9. N. Jovanovici

Steaua: 1. Zapata – 18. P. Marin, 3. D. Goian, 5. I. Rada, 15. Nesu – 16. Nicolita (30. Zaharia min. 69), 20. Lovin (84. Surdu min. 53), 10. N. Dica, 26. Croitoru – 9. V. Badea (25. Neaga min. 49), 19. V. Iacob