Handbal : Corona Brașov, a părăsit, cu fruntea sus, Cupa României

0 204

Echipa de handbal Corona Brașov a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin, după ce a pierdut meciul de pe teren propriu, cu Dunărea Brăila scor 28-26. Corona merită însă toate felicitările, pentru felul în care jucătoarele au luptat și s-au dăruit pe teren. Diferența a făcut-o doar lipsa de experiență a echipei Brașovului, ale cărei jucătoare au greșit copilărește în unele faze importante, iar oaspetele au profitat din plin, având unele jucătoare versate, cum este Udriștoiu. După un început echilibrat de meci, oaspetele s-au desprins la 7 goluri pe tabelă, dar până la pauză, Corona a revenit în joc, scor 16-13. Cu portarul Raluca Rădoi în mare formă, Corona a evoluat curajos în startul părții secunde, când a jucat de la egal la egal, cu echipa de pe locul 5 în Liga Florilor.  Laura Lasm a fost principala realizatoare a gazdelor, cu 5 reușite în timp ce pentru oaspete Aneta Udriștoiu a punctat tot de 5 ori. Elevele lui Alin Bondar revin în Divizia A, sâmbătă, de la ora 15.30, când întâlnesc pe teren propriu echipa secundă a celor de la CSM Galați.