Fără să impresioneze, Suedia câștigă Grupa E la EURO 2020; Polonia pleacă...

Fără să impresioneze, Suedia câștigă Grupa E la EURO 2020; Polonia pleacă acasă

0 231

Grupa E a Campionatului European de fotbal a oferit un meci palpitant, între Suedia și Polonia. Polonezii nu aveau decât o singură variantă, victoria, pentru a mai putea spera la calificarea în optimile de finală. De partea cealaltă, Suedia urmărea locul I, pentru care trebuia să câștige. Partida a început bine pentru suedezi, care au deschis scorul încă din minutul 2, prin Forsberg, arătându-și astfel intențiile, încă din startul meciului. Mai mult, Suedia a majorat diferența în min. 59, prin același Forsberg (2-0), gol care i-au trezit pe polonezi, care au început cursa de urmărire. Echipa lui Lewandowscki a început cursa de urmărire, pentru că nu aveau de ales și au dominat clar, reușind miracolul, adică egalarea, prin cele două goluri ale liderului lor, ultimul marcat în min. 84 (2-2).

Cu un singur punct, Polonia nu se califica în optimi, astfel încât lumea aștepta ca echipa să accelereze în continuare și să marcheze din nou. Suedezii, fără să impresioneze însă, s-au dovedit, din nou, e grupare pragmatică și au reușit să marcheze golul victoriei, în prelungirile meciului, calificându-se asfel în optimi, de pe primul loc, în dauna Spaniei! Echipa iberică s-a dezlănțuit în meciul cu Slovacia și a marcat de 5 ori (5-0), trimițând acasă echipa lui Hamsik, care a încheiat grupa cu 3 puncte, dar cu un golaveraj catastrofal (2-7).