Simona Halep, calificată mai departe la Australian Open, după un meci cu...

Simona Halep, calificată mai departe la Australian Open, după un meci cu un final din altă galaxie

0 184

Sorana Cîrstea (68 WTA) a reușit o victorie de senzație, scor 6-4, 1-6, 6-1, cu Petra Kvitova (8 WTA), și s-a calificat în turul 3 la Australian Open! Simona Halep (2 WTA) a ajuns și ea în aceeași fază, după victoria cu Ajla Tomljanovic (Australia, 78 WTA), scor 4-6, 6-4, 7-5. A fost un meci incredibil, în care finalul a fost fabulos pentru Simona, care, în ultimul set a recuperat de la 2-5, câștigând cinci game-uri consecutive. O dispută fabuloasă, cu final unic, parcă din altă galaxie!

Veronika Kudermetova (Rusia, 36 WTA) este următoarea adversară a Simonei. Pentru Sorana urmează o altă cehoaică, Marketa Vondrousova, favorită 19. Atât Sorana, cât și Simona vor evolua vineri în turul 3.

În schimb, Ana Bogdan (România, 93 WTA) a fost învinsă clar de Danielle Collins (SUA, 46 WTA) în turul I, scor 3-6, 1-6! Deși a început curajos, cu break, Bogdan nu a putut menține ritmul, iar Collins a controlat în totalitate meciul care a durat o oră și 6 minute.