,,Lupii” au egalat scorul în sferturile de finală ale Erste Liga ;...

,,Lupii” au egalat scorul în sferturile de finală ale Erste Liga ; partida decisivă, pentru calificarea în semifinale, se va juca la Brașov, vineri, 6 martie

0 160

Meci cu miză uriașă, trecut cu bine de Corona Brașov, în seria sferturilor de finală din Erste Liga : 2-1, în deplasare, cu Gheorghieni! ,,Lupii”nu aveau decât varianta victoriei, pentru că înfrângerea pe patinoarul harghitean ar fi însemnat eliminarea lor din actuala ediție a Erste Liga. După 2-3 la general, echipa Brașovului s-a mobilizat exemplar la Gheorghieni, înfruntând și o atmosferă ostilă și făcând un meci bun, în ciuda unor absențe importante. Harghitenii au deschis scorul în min. 11,02, prin Tendler, care a jucat sezonul trecut la Brașov, după care Corona a reușit egalarea în repriza secundă (min. 22,58), prin Franko (1-1). Egalitatea s-a menținut până la finalul timpului regulamentar, astfel că s-a trecut la repriza de prelungiri, cu golul de aur, care a fost marcat de Corona Brașov, în min. 4,57, prin Molnar Zoltan! Victorie mare a ,,lupilor”, care au egalat astfel scorul general al sfertului de finală, pe care îl dispută cu echipa din Gheorghieni : 3-3.

Meciul decisiv pentru calificarea în semifinalele competiției este programat vineri, 6 martie, la Brașov (ora 18,30).