Se cunosc echipele care vor juca play-off-ul Ligii I de fotbal; lipsește...

Se cunosc echipele care vor juca play-off-ul Ligii I de fotbal; lipsește ,,Viitorul” lui Hagi!

0 171

S-a încheiat sezonul regulat al Ligii I de fotbal. Viitorul lui Gheorghe Hagi e marea perdantă în ceea ce privește lupta pentru play-off, după ce Gaz Metan și Astra s-au calificat în primele șase echipe ale Ligii 1. Medieșenii au câștigat meciul de pe teren propriu cu Dinamo, scor 1-0, în timp ce giurgiuvenii au remizat cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-2. Asupra ultimului meci planează unele suspiciuni, după ce Sepsi a conduc cu 2-0 la pauză și a fost egalată în numai două minute, după pauză, ultimul gol fiind marcat dintr-un penalty controversat. Pentru Gaz Metan e prima dată în istoria clubului când se califică în play-off!

,,Viitorul” lui Hagi nu a reușit acasă să treacă de Academica Clinceni, 0-0, și nu intră în elita primei ligi.  Viitorul termină sezonul regulat în afara locurilor pentru play-off, cu 40 de puncte. În play-out va da peste Dinamo, care nu a pus în pericol poarta Mediașului! Așadar, echipele care vor juca în play-off sunt : CFR Cluj, Craiova, FCSB, Astra, Gaz Metan Mediaș și Botoșani.

În play-out vor juca : Viitorul, Dinamo, Sepsi, Chindia, Hermannstadt, Poli Iași, Clinceni și Voluntari