Simona Halep, debut victorios la Australian Open, după un meci în care...

Simona Halep, debut victorios la Australian Open, după un meci în care a avut emoții doar în primul set : 7-6, 6-1, cu Jennifer Brady

0 235

Simona Halep a încheiat victorioasă primul meci de la Australian Open, după o dispută echilibrată doar în primul set, încheiat în prelungiri. Debutul partidei jucătoarei noastre cu incomoda Jennifer Brady, a fost favorabil jucătoarei americane, care a condus cu 2-0 și 3-1. Treptat, Simona și-a reglat ritmul, a fost mai atentă și mai precisă și a speculat slăbiciunile adversarei. S-a ajuns la 5-5, apoi la 6-6 și la tie break, adjudecat de Halep, care și-a trecut astfel în cont primul set : 7-6. Actul secund a fost fără istoric, Simona a câștigat primul game, pe serviciul adversarei, după care a fost practic de neoprit, forțându-și adversara să trimită deseori mingea în afara terenului. Punctele au curs în favoarea Simonei, care nu s-a oprit decât odată cu adjudecarea clară a setului și, implicit, a meciului. Scor 7-6, 6-1 pentru Halep, care se califică în turul secund al turneului australian, în care se va confrunta cu învingătoarea partidei dintre Harriet Dart (Marea Britanie) și Misaki Doi (Japonia).