Hochei : Matyas Biro, golul sezonului

0 216

Pe Patinoarul Olimpic Brașov s-a desfășurat penultimul meci al hocheiștilor de la Corona Brașov, în acest an. ,,Lupii” au evoluat în compania formației Vasas, pe care au ănvins-o clar, cu 7-2. Prima repriză nu a fost însă pe placul suporterilor ,,lupilor”, pentru că echipa Brașovului a evoluat modest, fiind condusă de două ori, golul echipei gazdă fiind înscris de Molnar Zoltan. După 1-2 la prima pauză, ,,lupii”și-au dat drumul la joc în repriza secundă, pe care au dominat-o copios, iar golurile au curs nestingherite în poarta oaspeților! Primul, care a adus egalarea, a fost marcat de Biro Matyas, care a realizat golul sezonului : venind din spatele porții maghiarilor, a preluat pucul pe crosă și l-a împins în poarta adversă, în aer! Apoi, au urmat nu mai puțin de patru goluri ale gazdelor, în doar șapte minute, reușitele fiind semnate de Peter Balazs, Fowlie, Franko și Armstrong, astfel încât scorul a ajuns pe placul suporterilor Coronei. Ultima repriză a adus un singur gol, realizat de Zsok, dar și ratări mari ale gazdelor.

Scor final : 7-2 pentru Corona, care va încheia anul tot acasă, luni, 30 decembrie, când va întâlni ACSH Gheorghieni