Hochei : România, o nouă victorie la Campionatul Mondial, 3-2, cu Japonia

0 250

Naționala de hochei pe gheață a României a obţinut a doua victorie la Campionatul Mondial de hochei, Divizia I, Grupa B, care se desfăşoară în Estonia. Sub conducerea antrenorului Coronei Braşov, Julius Penzes, tricolorii au reuşi să treacă de una din favorite, care era creditată cu mult mai multe şanse în meciul de luni, decât echipa noastră : Japonia. Tricolorii au reușit un rezultat mare, 3-2 (0-2, 2-0, 1-0) cu Japonia, Meciul a început mai bine pentru niponi, care s-au desprins pe tabelă în prima repriză, după două goluri, care păreau decisive. Repriza secundă a fost însă dominată de România, iar Reszegh a redus din handicap pe finalul unei superiorități. Imediat, jucătorul Coronei Braşov, Gergo Biro a restabilit egalitatea (2-2). Golul victoriei a fost înscris cu trei minute și 23 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar de Sallo. România are 5 puncte acumulate în două meciuri, după victoria cu 4-3, în urma penalty-urilor, în prima zi, cu Estonia. Marţi este zi de pauză, dar pe 1 mai, de la ora 20.00, „tricolorii” vor juca împotriva Poloniei, o echipă superioară valoric, după care vor urma meciurile cu Ucraina și Olanda.