Volei : două jucătoare de la Corona Brașov, convocate la echipa națională
Două jucătoare ale echipei de volei Corona Brașov, Diana Ariton și Simina Străchinescu, au fost convocate la echipa națională de volei feminin a României pentru participarea în European League 2026. Lotul tricolor se reunește la Blaj, sub comanda selecționerului Guillermo Naranjo Hernandez, care a convocat un grup de 16 jucătoare, majoritatea din campionatul intern, completate de sportive care evoluează în străinătate. Naționala României va disputa trei turnee în Liga Europeană, urmând să întâlnească, între altele, selecționatele Letoniei, Israelului, Muntenegrului și Portugaliei, lista adversarelor urmând să fie completată după meciurile preliminare de la finalul lunii mai. Obiectivul echipei este calificarea în semifinalele competiției, înaintea participării la Campionatul European programat în perioada 21 august – 6 septembrie, unde România va evolua în Azerbaidjan, într-o grupă din care mai fac parte Portugalia, Țările de Jos, Belgia, Spania și țara gazdă.
D.D.




