Victorii importante in Ungaria pentru Corona

0 270
Hocheistii de la Corona continua in 2013 seria victoriilor cu care au incheiat anul trecut. Elevii lui Greg Lindquist au ajuns la 11 reusite din 12 partide, dupa ce au castigat in weekend doua meciuri din turneul la care participa in Ungaria. Patinatorii de sub Tampa sunt la doar doua puncte in spatele adversarilor de la Mishkoltz.
Corona a inceput anul 2013 asa cum l-a terminat pe precedentul, adica in mare forma. Hocheistii brasoveni au jucat in weekend doua partide in Ungaria, pe care le-au castigat si au ajuns astfel la 11 victorii in 12 partide. Vineri, brasovenii au facut instructie cu Ujpest, de care au trecut cu 8-0. ceva mai greu a fost pana la inscrierea primului gol, cu numai 7 secunde inainte de finalul primei reprize. Levente Lorincz i-a dus pe oaspeti in avantaj la cabine, dupa care Kevin Wehrs, Csaba Nagy si Levente Zsok – ultimul in inferioritate – au dus scorul la 4-0 pentru Corona dupa doua reprize. In ultima parte au continuat atacurile elevilor lui Lindqvist, care au inscris de inca patru ori, prin Robert Peter, Attila Imecs si Joshua Bonar in doua randuri. Corona a inscris de trei ori in superioritate si tot de atatea ori in inferioritate. Duminică a fost un meci mult mai dificil, la Miskolc. Brasovenii au deschis scorul dupa numai 42 de secunde, prin Bonar. Dupa ce gazdele au egalat in minutul 4 prin Saluga, Levente Zsok a reusit o dubla – cu ultimul gol in inferioritate –  si a dus scorul la 3-1 pentru Corona. Cu toate acestea, la vestiare s-a intrat la egalitate, 3-3, dupa ce gazdele au marcat de doua ori, prin Fodor si Czuba. Miskolc a trecut pentru prima oara in avantaj in repriza secunda, dupa golul lui Rafaj. Corona a egalat insa cand mai erau doar 8 secunde, prin Tivadar Petres, astfel ca s-a intrat din nou la egalitate la pauza. Cum in ultima repriza nu s-a mai inscris, meciul a ajuns in prelungiri. Chiar daca gazdele au dominat, tot Corona a fost cea care a inscris, cu numai 27 de secunde inainte de final. Zsombor. Antal a furat un puc de la fundasii adversi si l-a executat pe portarul gazdelor. Cu cele 5 puncte, Corona a strans 54 si este la numai 2 puncte de Miskolc, care ocupa locul 4. Luni seara, brasovenii joaca un alt meci important, tot in deplasare, cu Nove Zamky. Urmatorul meci pe teren propriu va fi vineri, de la ora 19, cu HSC Miercurea Ciuc.