Victorie fara probleme pentru Romania

0 152

Prima reprezentativa de handbal a Romaniei, a reusit sa se impuna de o maniera categorica, scor 32-24 (16-12), in ultimul meci disputat in grupa principala a Campionatului Mondial din Franta, la Dijon, contra Germaniei, si a terminat pe primul loc al clasamentului.
Chiar daca ambele echipe erau deja calificate in faza urmatoarea a competitiei, partida de marti seara nu a fost lipsita de miza. Pentru a evita adversari mai puternici in sferturi, Germania si-a dorit sa nu piarda, iar Romania sa faca egal. in ceallata grupa, Franta a invins Norvegia, scor 26-24, dar a terminat pe pozitia a patra si va intalni Romania in sferturile de finala, joi, incepand cu ora 21:30, la Paris.