Victorie chinuita pentru nationala Romaniei

0 243

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei, pregatita de tehnicianul Victor Piturca, a invins selectionata Republicii Moldova cu scorul de 2-0 (0-0), intr-un meci amical disputat miercuri pe Stadionul National din Complexul Sportiv „Lia Manoliu”.

Prestatia tricolorilor a fost una foarte modesta, aratand mai degraba ca a unei echipe care isi cauta formula si stilul de joc si nu ca al unei echipe care are drept obiectiv calificarea la Campionatul European.
In timpul partidei mai multi jucatori romani au fost huiduiti de spectatorii prezenti in tribune.
Pentru tricolori a deschis scorul Ionut Mazilu in minutul 76. Banel Nicolita a centrat in careu, de pe partea dreapta, un fundas moldovean a fost aproape de autogol iar portarul Calancea a respins de pe linia portii, insa numai pana la Mazilu, care a impins mingea in plasa.
Adrian Mutu a ridicat scorul la 2-0 ?n minutul 89, cand a marcat cu capul, de la sase metri, dupa o centrare a lui Paul Codrea.
Victor Piturca a jucat in urmatoarea formula de joc: 1. D. Coman (12. Lobont min. 46) – 2. Contra, 4. Tamas (15. Goian min. 46), 5. Ghionea (22. St. Radu min. 46), 18. P. Marin (3. Pulhac min. 78) – 8. Ov. Petre (6. Codrea min. 46), 11. Rosu (20. A. Cristea min. 46) – 7. Fl. Petre (14. Nicolita min. 46), 13. Cocis (19. Buga min. 74), 10. Mutu – 9. Marica (17. Mazilu min. 63).
In tribune au fost prezenti aproximativ 10.000 de spectatori, cea mai mare parte a lor luand loc la tribuna a II-a. Cu o jumatate de ora inainte de inceperea partidei in tribune se aflau doar circa o mie de persoane.