Uzbekistanul a invins reprezentativa Quatarului

0 312

Prima reprezentativa de fotbal a Uzbekistanului a reusit sa castige meciul de deschidere la a 15-a editie a Cupei Asiei, impunandu-se in fata reprezentativei din Qatar, cu scorul de 2-0 (0-0).
Gazdele turneului final au rezistat aproape o ora, deschiderea scorului producandu-se in minutul 59, cand Odil Akhmetov l-a surprins pe portarul advers cu un sut spectaculos care a intalnit transversala inainte de a intra in poarta.
Uzbecii si-au dublat avantajul prin Sever Djeparov in minutul 77, acesta profitand de o pasa eronata a unui fundas qatariot, portarul Qasem Burhan fiind suprins total nepregatit.
Qatarul a ratat cea mai mare ocazie in prima repriza, cand brazilianul naturalizat Fabio Cesar a trimis in bara.
La meciul gazduit de stadionul Khalifa International au asistat 37.143 de spectatori.