Una caldă, alta rece, pentru echipele românești care au jucat joi în...

Una caldă, alta rece, pentru echipele românești care au jucat joi în Europa League

0 178

După dușul rece simțit din plin de CFR Cluj, a venit rândul altor două echipe românești, participante în tururile preliminare ale Europa League, să…probeze apa. Vicecampioana României, FCSB, s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-0, în fața formației slovene Rudar Velenje, într-un meci din manșa I a turului al doilea preliminar din Europa League. Golurile au fost marcate de Dennis Man, în minutul 4 și portughezul Teixeira, în minutul 74. Meciul a fost dominat au autoritate de echipa lui Dică, FCSB putând fi sigură de calificarea mai departe, în fața unei echipe, totuși, modeste…
În aceeași fază a competiției, fosta campioană, FC Viitorul, a terminat la egalitate, scor 2-2, pe teren propriu, cu gruparea olandeză Vitesse Arnhem. Echipa lui Gheorghe Hagi a condus cu 2-0, ambele goluri ale constănțenilor fiind marcate de Denis Drăguș, în minutele 44 și 49, însă oaspeții, ambasadorii unui fotbal de calitate au revenit pe tabelă și sunt acum favoriți la calificarea mai departe…
Partidele retur sunt programate la 2 august.