Un nou meci câștigat de ,,lupi” la penalty-uri, după ce au fost...

Un nou meci câștigat de ,,lupi” la penalty-uri, după ce au fost conduși : 3-2, cu UTE!

0 203

Patinoarul Olimpic Brașov a găzduit duminică un meci de intensitate maximă, contând pentru Erste Liga, cu un deznodamânt pe placul fanilor, așa cum s-a întâmplat vineri. Adversara „lupilor” a fost UTE, o echipa bine așezată pe gheață, cu jucători tehnici. De altfel, oaspeții au deschis scorul în min. 10 și au dominat prima repriză. Apoi, în al doilea sfert, Corona a atacat continuu și-a supus adversara unei presiuni mari, jucătorii încercând poarta adversă, din toate pozițiile, însă intervențiile portarului Sila au fost eficiente. Repriza a treia a fost cea mai spectaculoasă și a început cu un nou gol al oaspeților, înscris în min.46 (0-2!). La acest scor, puțini ar mai fi sperat la o redresare a rezultatului. Și totuși, la fel ca vineri, „lupii” au reușit un final de meci entuziasmant, care a ridicat publicul în picioare. În min. 55, Tendler a redus din diferență, 1-2, iar cu 17 secunde înainte de final, Carlson a adus o nesperată egalare: 2-2! Au urmat prelungirile, fără gol, după care, decisivele lovituri de departajare. În prima serie de cinci lovituri, nu a înscris nicio echipă, dar în a doua serie, Corona a făcut diferența, prin reușita fundașului Clarke. Scor final : 3-2 pentru Corona, care își adaugă 2 puncte importante în clasament.
Pentru echipa Brașovului urmează două meciuri cu Steaua în Campionatul Național, la Târgu Secuiesc, luni si marți, urmând ca vineri, 19 octombrie, de la ora 18.30 sa revină acasă, pentru meciul cu Vasas, din Erste Liga.