Derby-ul Ligii I, dintre Steaua şi Dinamo s-a terminat aseară 0-0, prima remiză albă între cele rivale în ultimii 16 ani. Chipciu a fost campionul ratărilor pe Arena Naţională, într-un meci la finalul căruia dinamoviştii au ajuns la 12 partide consecutive fără victorie în faţa roş-albaştrilor.Încurajaţi de 9.000 de suporteri pe terenul rivalei, Dinamo a început episodul 159 din Derby de România în atac, iar Filip l-a testat de la distanţă pe Cojocaru.Fără victorie de 11 meciuri în faţa Stelei, dinamoviştii au continuat ofensiva, dar Vali Lazăr a ratat spaţiul porţii cu o execuţie elegantă. Replica echipei lui Rădoi a venit în minutul 19, când Chipciu a fost blocat de un reflex senzaţional al lui Cerniauskas. În debutul reprizei secunde, centralul Haţegan şi steliştii Adi Popa şi Alcenat au avut de suferit după o petardă aruncată din peluza dinamovistă. În minutul 64, Adi Popa l-a găsit excelent pe Chipciu, dar „şeptarul” stelist s-a încurcat în minge şi şi-a trecut în cont o altă ratare imensă. Un minut mai târziu, Tade a trimis peste poarta dinamoviştilor, pentru ca în minutul 77, Chipciu să aibă ultima mare ocazie a partidei, când a tras puternic în bara transversală.Au fost doar câteva din ocaziile unui meci,umbrit din nou de exployia petardelor, und dintre ele aterizând chiar lângă arbitrul Haţegan şi doi jucători! Ar trebui luate măsuri urgent împotriva unor huligani, care provoacă astfel de incidente. Ne întrebăm cum ajung aceştia să intre cu petarde la meci??