Ultimele meciuri din „optimi”. Program sferturi Euro 2016:

0 999

Italia-Spania 2-0/ Italia isi ia revansa – Spania, eliminata de la Euro

Pelle inscrie pentru 2-0 in meciul cu Spania

Italia s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European, dupa ce s-a impus cu 2-0 in fata Spaniei in cel mai asteptat duel al optimilor. Primul gol al partidei de pe Stade de France a fost inscris de Chiellini (33′), iar Pelle a stabilit scorul final in prelungiri (90+1′).
Italia o va intalni in runda urmatoare pe campioana mondiala Germania, in data de 2 iulie, de la ora 22:00, pe stadionul Matmut Atlantique din Bordeaux.
BREXIT – Anglia-Islanda 1-2/ Surprinzatoarea Islanda!

Echipa Islandei dupa meciul cu Anglia

Islanda a castigat ultimul meci al optimilor de finala de la Euro 2016, scor 2-1, si a eliminat-o din competitie pe nationala Angliei.
Rooney a deschis scorul pentru englezi din penalty (4′), iar Sigurdsson a egalat doua minute mai tarziu. Sigthorsson a inscris golul victoriei in minutul 18, gol la care a contribuit si portarul Hart.
Islandezii isi vor continua parcusul la Euro in sferturi, unde o vor intalni pe Franta, tara gazda a competitiei.
Sa retinem cel mai interesant comentariu despre eliminarea englezilor de la turneul final gazduit de Franta este cel al fostului international britanic, Gary Lineker: „Ne-a batut o tara (n.r. Islanda) cu mai multi vulcani decat jucatori profesionisti”.