Turneul Campionilor la tenis masculin: Novak Djokovic s-a impus pentru a șasea...

Turneul Campionilor la tenis masculin: Novak Djokovic s-a impus pentru a șasea oară la întâlnirea cu elita tenisului masculin mondial

0 165

Novak Djokovic s-a impus la Torino în finala Turneului Campionilor, scor 7-5, 6-3, contra lui Casper Ruud. Este al șaselea titlu al sârbului la ATP Finals. A fost un meci dominat clar de sârb, în ciuda scorului strâns din primul set. De altfel, așa s-a întâmplat pe parcursul întregii competiții din Italia, în care Djokovic a lăsat impresia că nu are adversar.

Novak Djokovic a câștigat Turneul Campionilor de la Torino și a intrat în posesia celui mai mare premiu din instoria tenisului, în valoare de 4.740.300 de dolari. Sârbul nu se mai impusese în această competiție din 2015, iar acum a egalat recordul lui Roger Federer, cu șase trofee în palmares.

„Nu sunt cel mai bun, sunt al cincilea… Săptămâna asta, probabil am fost. În general, clasamentul arată cine a avut cel mai bun an, iar în 2022 tenismenul în cauză e Alcaraz. În mintea mea, mă văd mereu cel mai bun jucător din lume, cu siguranță. Am mentalitatea aceasta, indiferent de numele adversarului care se află de partea opusă a fileului, de suprafața pe care jucăm sau de sezon,” a declarat Novak Djokovic după finala câștigată în fața lui Casper Ruud