Tricolorele s-au depasit: Romania – Brazilia 25-22!

0 687
Brazilia, campioana en-titre, a parasit Campionatul Mondial de Handbal in optimile de finala, „vinovata” pentru acest lucru fiind nationala Romaniei. Dupa un meci in care au aratat atitudine, ambitie, sprit de sacrificiu si o defensiva foarte buna, tricolorele au reusit sa ajunga printre cele mai bune opt echipe din lume. „Trimis” in tara de Gheorghe Tadici, selectionerul Tomas Ryde a gasit formula ideala dupa trei infrangeri consecutive, Neagu, Ungureanu, Buceschi si compania impresionand in fata celei mai bune echipe de la ultimul turneu final mondial.

• Pentru un loc in semifinale, Romania se va duela cu Danemarca. Cristina Neagu
  • Paula Ungureanu a fost aleasa jucatoarea partidei.

Ne-am pregatit bine, am vorbit despre acest meci. Am folosit toate jucatoarele, am facut foarte multe antrenamente mental, am facut psihologie. Am avut o aparare foarte buna, Paula a fost la un nivel extraordinar. Mica (n.r. Bradeanu) a jucat foarte bine, Geiger a schimbat jocul in a doua repriza, a fost un meci excelent. Am avut o sedinta importanta noaptea trecuta, avem incredere in noi, cand crezi te uiti in ochii celorlalti si suntem puternici cu totii. Duelul cu Danemarca va fi foarte frumos” – Tomas Ryde, la Dolcesport.

Ce a fost pana acum:
Romania – Rusia 27-30

Romania – Norvegia 22-26
Romania – Spania 18-26
Romania – Kazakhstan 36-20
Romania – Puerto Rico 47-14.

Handbal feminin, Campionatul Mondial 2015Lotul Romaniei la turneul final din Danemarca

17 Gabriella Szucs     (aparatoare) 2/0 – HCM Baia Mare

Selectioner: Tomas Ryde, Antrenor: Costică Buceschi; Medic: Florin Oancea, Video-analist: Radu Cheregi, Asistent medical: Adrian Ionescu, Maseur: Claudiu Marasteanu.

S-au disputat duminica in optimi:
Romania – Brazilia 25-22
Norvegia – Germania 28-22
Danemarca – Suedia 26-19
Olanda – Serbia 26-20.

CM reprezinta si un criteriu de calificare la JO de la Rio de Janeiro (din vara anului viitor). Castigatoarea turneului se va califica direct, in timp ce formatiile clasate pe locurile 2-7 vor juca la turneele preolimpice (acestea se vor disputa in perioada 7-10 aprilie 2016; eceste echipe vor fi tara organizatoare).
La ultima editie a Campionatului Mondial de handbal feminin, Romania s-a clasat pe locul 10. Ultima medalie a tricolorelor a fost in 2005 (argint).