Timisoara castiga derbyul cu Aradul

0 226

Formatia Poli Stiinta Timisoara a reusit sa castige, cu scorul de 3-2 (2-1), derbiul cu UTA Arad, disputat, sambata in deplasare, in etapa a VI-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de G. Bucur in minuturile 4, 12 si 89, pentru Poli Stiinta Timisoara, si de Cr. Todea in min. 23 si Baltoi in min. 47, pentru UTA.
Gigel Bucur a deschis scorul rapid, in minutul 4. Stelian Stancu a centrat de pe dreapta, Mansour a recentrat cu capul pana la Gigel Bucur, care a castigat prim-planul intr-un duel cu Daniel Chirita si a marcat de la sase metri. Dupa marcarea golului, Bucur a aratat un tricou purtat pe sub cel de joc, pe care era scris mesajul „Pentru Ionel Ganea”.
Acelasi Bucur a ridicat scorul la 2-0 in favoarea oaspetilor, in minutul 12, cand a inscris cu un sut de la 14 metri, pe jos, in dreapta portarului Hutan, dupa o actiune personala in careul gazdelor.

UTA Arad a redus din diferenta in minutul 23, prin capitanul Cristian Todea. Acesta a venit lansat din linia a doua si a inscris din zona punctului de la 11 metri, dupa ce portarul Marius Popa, jenat de coechipierul sau Alin Ratiu, a respins gresit o centrare de pe dreapta a lui Mircea Ilie.
Gazdele au restabilit egalitatea imediat dupa pauza, in minutul 47, el inscriind cu un sut pe jos, de la sase metri, dupa o centrare de pe dreapta a lui Norbert Varga.
Gigel Bucur a reusit hat-trick-ul in minutul 89, cand a marcat golul victoriei pentru Poli Stiinta Timisoara. El a primit o pasa din propria jumatate de teren si a scapat singur spre poarta adversa, contraatacul fiind finalizat cu un sut de la 7 metri lateral stanga.