Tenis, Roland Garros : Begu continuă victoriile de răsunet; Halep se impune...

Tenis, Roland Garros : Begu continuă victoriile de răsunet; Halep se impune greu

0 360

Turneul de tenis din capitala Franței continuă să fie favorabil jucătoarelor românce, rămase în cursă. Astăzi, Irina Begu a mai făcut o victimă, trecând de ambițioasa germană Annika Beck, cu 6-4, 2-6, 6-1. Irina Begu a fost peste tot în setul 3 şi s-a impus într-o manieră entuziasmantă: 6-1. Visul unei semifinale româneşti la Paris continuă. iar Begu va evolua în optimi cu Petra Kvitova sau Selby Rogers. La rândul ei, Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros, după o victorie deloc simplă cu japoneza Naomi Osaka, scor 4-6, 6-2, 6-3. Simona Halep a câştigat după o oră şi 45 de minute şi va evolua în optimi cu Safarova sau Stosur. ,,A fost un meci greu. Osaka este o jucătoare tânără şi joacă fără emoţii. Eu am fost mai nervoasă, dar important este că am mers mai departe”, a fost prima reacţie a Simonei după joc.