Surpriză de proporții în handbalul românesc : CSM București pierde Supercupa României,...

Surpriză de proporții în handbalul românesc : CSM București pierde Supercupa României, învinsă de SCM Rm. Vâlcea!

0 154
Meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si SCM Ramnicu Valcea din Supercupa Romaniei, disputat la Sala Polivalenta din Bucuresti, sambata, 25 august 2018. ALEXANDRA PANDREA / MEDIAFAX FOTO

Colosul CSM București a fost răpus! Nu credea nimeni ca echipa campioană a României să aibă vreun adversar, în stare să-I puncă probleme…Și totuși, minunea s-a întâmplat! SCM Rm. Vâlcea a câştigat Supercupa României la handbal feminin, după ce a învins CSM Bucureşti cu 33-31. Partida a avut nevoie de 20 de minute de prelungire pentru a fi decisă învingătoarea. La sfârşitul celor 60 de minute, scorul a fost 21-21. Aportul Cristinei Neagu, de la CSM București nu a fost suficient, pentru ca super galonata echipă bucureșteană să se impună!
CSM Bucureşti pierde astfel primul trofeu intern în ultimii 3 ani. SCM Rm. Vâlcea a câştigat în premieră prima cupă din istoria clubului. A fost meciul de deschidere a sezonului oficial 2018-2019. La finalul săptămânii următoare va începe și Superliga națională feminină…
CSM Bucureşti – SCM Rm. Vâlcea 31-33 (26-26, 21-21, 10-12)
Au marcat : Neagu 12, Lekic 7, Radicevic 6, Lazovic 3, Mehmedovic 1, Curea 1, Manea 1, pentru CSM București, respectiv, Glibko 10, Vasileuskaya 4, Fraga 5, Petrovic 4, Băcăoanu 3, Lopez 3, Da Silva 2, Florica 2, pentru Vâlcea.