Superliga : a retrogradat Sibiul!
Întâlnirile de la baraj pentru menținerea / promovarea în SuperLiga de fotbal au avut loc în două manșe. Meciurile din tur s-au disputat în zilele de 23 și 24 mai: Chindia Târgoviște – Farul Constanța 3-3 (sâmbătă, 23 mai) și AFC Hermannstadt – FC Voluntari 3-2 (duminică, 24 mai).
Returul a fost programat în 31 mai și 1 iunie: Farul Constanța – Chindia Târgoviște 1-1 și 4-2 după penalty-uri (duminică, 31 mai, în prima manșă 3-3) și FC Voluntari – AFC Hermannstadt 3-0 (luni, 1 iunie, în tur 2-3).
Învingătoarele dublei manșe, Farul Constanța și FC Voluntari, vor evolua, sezonul următor, în SuperLigă, iar învinsele, Chindia Târgoviște și AFC Hermannstadt, vor juca în Liga a II-a. Retrogradarea echipei din Sibiu este o surpriză, iar antrenorul Dorinel Munteanu se află, din păcate, la a doua ispravă de acest gen, după ce Sepsi luase și ea drumul eșalonului secund…
D.D.




