SUA castiga Cupa Devis!

0 151

Competitia de tenis destinata echipelor nationale, care este premiata cu binecunoscuta „salatiera de argint” a revenit Statelor Unite ale Americii dupa o pauza de 12 ani. Desfasurata pe teren propriu la Memorial Coliseum din Portland, finala din acest an a fost dominata copios de gazde care au pierdut un singur set in fata Rusiei. In primele doua meciuri de simplu desfasurate sambata Andy Roddick l-a depasit fara nici o emotie pe Dmitry Tursunov ?6-4 ?6-4 ?6-2, iar James Blake a dispus de Mihail Youzhny 6-3 ?7-6 ?6-7? 7-6, in singura partida echilibrata.

Duminica a venit randul fratilor Bryan sa dovedeasca inca o data in plus, ca pozitia de lideri mondiali de dublu nu este intamplatoare. Doua ore fara patru minute le-au trebuit lui Bob&Mike Bryan pentru a readuce cupa Devis pe pamant american. Cei doi frati nu au dat nici o sansa echipei Nikolay Davydenko – Igor Andreev 7-6? 6-4? 6-2. ??